Międzynarodowy projekt telekolaboracyjny One Book Project
Idea projektu One Book Project została zapoczątkowana przez profesora Emersona Case z uczelni stanowej w Kalifornii (California State University) i opiera się na wspólnym czytaniu jednej książki rocznie przez uczniów, studentów i nauczycieli z różnych krajów.
W roku akademickim 2022/2023 do projektu przystąpiło łącznie czterdzieści studentów Uniwersytetu Pedagogicznego, 15 w ramach zajęć z konwersacji na kierunku Rusycystyka z językiem angielskim oraz 25 z filologii angielskiej, w ramach dodatkowych zajęć. Telekolaboracja polegała na wymianie poglądów pomiędzy studentami z Polski (UP Kraków i PWSZ w Nysie), Ukrainy, Czarnogóry oraz Meksyku, Argentyny i Gwatemali.
W tej edycji projektu studenci czytali książkę A Mighty Long Way napisaną przez Carlottę Walls LaNier, która opowiada jej autobiografię dotyczącą trudnej drugi, jaką przebyła w walce o równy dostęp do edukacji i poszanowanie praw obywatelskich. Książka przedstawia historię początków desegregacji w Stanach Zjednoczonych na przykładzie dziewięciu odważnych uczniów szkoły średniej i ich rodzin, którzy na własnej skórze doświadczyli dyskryminacji i rasizmu. Historia LaNier jest czymś więcej niż tylko historią odważnej, młodej dziewczyny, która wytrwała w obliczu przeciwności losu; jest to również historia Ameryki.
Podczas gdy LaNier opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce ponad pół wieku temu, studenci zostali zachęceni do zastanowienia się, w jaki sposób jej historia przemawia do nich osobiście i jakie ma odniesienie do obecnych czasów. Studenci dyskutowali na ZOOM-ie podczas synchronicznych spotkań oraz dzielili się własnymi refleksjami na blogu <Odwiedź blog>. W ramach projektu studenci ze Stanów Zjednoczonych mogli także spotkać się osobiście z Autorką książki. Zorganizowany został także konkurs na najlepszą pracę <Dowiedz się więcej>
Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych studentów i nauczycieli do przyszłorocznej edycji One Book Project 2023, podczas której będziemy czytać książkę napisaną przez Rebekah Taussig pod tytułem „Sitting Pretty: The View from my Ordinary Resilient Disabled Body”
Dr Werona Król-Gierat
Dr Sabina A. Nowak